Cel Portalu

Witam Cię Drogi Czytelniku na Wolnorynkowym Portalu Finansowym!

Właśnie tutaj w przystępny sposób będziesz mógł pogłębiać Twoją wiedzę na temat:
– światowych rynków finansowych
– świata inwestycji oraz wolności finansowej
– praw rządzących ekonomią oraz systemem monetarnym
– makroekonomii oraz geopolityki

Cel portalu jest czysto edukacyjny. W każdym tygodniu będziesz mógł tutaj znaleźć kilka artykułów analizujących sytuację na światowych rynkach finansowych oraz w globalnej makroekonomii. 

Dostęp do wszystkich treści, analiz, raportów jest całkowicie darmowy!

Mam nadzieję, że portal stanie się Twoim ulubionym w sieci, a nam uda się stworzyć społeczność głodną pomnażania inwestycyjnej wiedzy, jak i ceniącą sobie wolność osobistą, finansową oraz gospodarczą!

Nie chcesz przegapić najnowszego artykułu? Zapisz się na newsletter oraz polub WolnorynkowyKapitalizm.pl na Facebooku

O mnie

Nazywam się Bartosz Baran i jestem licencjonowanym Maklerem Papierów Wartościowych z uprawnieniami do czynności Doradztwa Inwestycyjnego. Jestem absolwentem Ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie utożsamiam się z żadną szkołą ekonomii, a z każdej staram się wyciągnąć najlepsze pomysły. Obecnie pracuję jako analityk w TFI.

Moją pasją, która całkowicie mnie pochłania są rynki finansowe, analiza finansowa oraz makroekonomia.

Uważam, że inwestowanie może być łatwiejsze niż Ci się wydaje i właśnie dzielenie się moją wiedzą oraz analizami rynkowymi, które mogą pomóc Ci podejmować właściwe decyzje inwestycyjne, czy finansowe jest jednym z celów tego portalu.

Jako inwestor nie zakwalifikowałbym siebie do żadnej specyficznej grupy.

Staram się mieć jak najszersze spojrzenie na rynek kierując się analizą, danymi, faktami, a nie ideologiami, przesądami, czy zabobonami. Każdy z nas ma jakieś uprzedzenia, przekonania, poglądy. Jednak nie tylko w tematyce inwestycyjnej zawsze warto zadać sobie pytanie „Dlaczego mam rację?”, a nie stwierdzić uparcie, że po prostu ją mam. 🙂

„O wiele więcej pieniędzy stracili inwestorzy przygotowujący się do korekt lub próbujący przewidywać korekty, niż podczas samych korekt”

Aby korzystać z nadarzających się okazji inwestycyjnych należy kierować się obiektywnością, neutralnością oraz poszukiwaniem za wszelką cenę prawdy, nawet jeśli jest ona sprzeczna z naszą dotychczasową wiedzą, czy przekonaniami.

Moim corocznym celem inwestycyjnym jest „bicie” rynku inwestując w gamę aktywów, które w mojej opinii mają niezłe perspektywy do wzrostu w okresie 1-5 lat, a czasami nawet dłużej. Jednak aby bić rynek trzeba cechować się analitycznością i zimną krwią, a nie emocjami.

Moim zdaniem warto mieć jak najszersze spektrum oraz wykorzystywać rynkowe okazje w jak najlepszy możliwy sposób, nie ograniczając się do jednego sektora, typu akcji, czy kraju.

Dlatego na portalu będziesz mógł znaleźć analizy dotyczące przeróżnych grup aktywów:
– akcje zarówno „growth”, jak i „value” z różnych zakątków świata (USA, Chiny, Polska, Rynki Wschodzące)
obligacje
– metale szlachetne (złoto, srebro, platyna)
surowce (uran, miedź)
REIT-y
– perspektywiczne branże (wodór)
kryptowaluty

Drugą część wpisów stanowi tematyka makroekonomiczna bez której bardzo ciężko jest być dobrym, długoterminowym inwestorem. Oprócz rynków finansowych, analiza makroekonomiczna jest drugą z moich głównych pasji. Oczywiście obie te dziedziny są bardzo powiązane i bez zrozumienia jednej z nich, nie będziemy w stanie dobrze pojąć drugiej. 🙂

Przykładowe tematy:
dlaczego inflacja nie ma żadnych szans?
stagflacja
kryzys dolara
deflacyjny krach
biflacja
siła waluty


Ponadto kluczem do szczęśliwego życia nie jest tylko spełnienie zawodowe, czy wolność finansowa, do której zapewne podobnie jak ja dążysz, jeśli trafiłeś na ten portal. Dlatego moją pasją jest również dbanie o zdrowie oraz sport, który staram się praktykować każdego dnia. Przy okazji jestem w trakcie zdobywania Wielkiej Korony Tatr.

Ponadto biegle posługuję się językiem angielskim, włoskim, rumuńskim oraz na średnim poziomie niemieckim.

Mam nadzieję, że wolnorynkowy portal stanie się miejscem, gdzie będziesz wracał z przyjemnością.

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi, to zapraszam Cię do kontaktu.

Z wolnorynkowym pozdrowieniem,
Bartosz Baran